Wielofunkcyjne łóżka piętrowe

Piętrowe łóżka to sposób na wygodne zagospodarowanie przestrzeni małego pokoju, gdzie musi się znaleźć wystarczająco dużo miejsca na trzy podstawowe strefy pokoju: miejsce do spania, do nauki i do zabawy.

Najbardziej typowe połączenie to piętrowe łóżko z szafkami i biurkiem. Materac może być umieszczony na dowolnej wysokości, w zależności od tego, jak został zaprojektowany taki kompleksowy mebel. Niektóre modele mają materac na wysokości około metra – pod materacem umieszczone są szafki i półki, a biurko dostawione jest prostopadle do łóżka. Przy wyższych modelach, gdzie materac jest na takiej samej wysokości jak w przypadku zwykłego dwuosobowego łóżka piętrowego, wolną przestrzeń wypełnia wysoka szafka, biurko, półki.

W przypadku łóżek piętrowych dla dwójki dzieci warto wybrać takie, którego dolny poziom można zaaranżować na miejsce do wypoczynku w ciągu dnia. Do dolnego materaca dopasowuje się gruby wałek albo duże poduchy, które będą służyć na wygodne oparcie podczas siedzenia na łóżku. Innym ciekawym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe z dolną wersalką – na górnym poziomie mieści się prosty, jednoosobowy materac, ale na dolnym poziomie zamiast materaca zamontowana jest rozkładana wersalka, która w ciągu dnia jest wygodnym miejscem wypoczynku, a rozłożona posłuży jako miejsce do spania dla dwóch osób. Trzeba tylko pamiętać, że takie łóżko nie może stać dosunięte bezpośrednio do ściany, ale musi być zachowany niewielki odstęp, tak aby dało się rozkładać tapczanik.